Papoušci
Papoušci
Papoušci jsou vývojově strarý řád pestrobarevných ptáků, žíjících především v tropických oblastech světa (Jížní a Střední Amerika, Austrálie, Afrika a Tichomoří).
papoušci si jako řád vytvořili charakteristické znaky:
Zobák
Papouščí zobák je velice pevný a veliký , s nímž papoušci dokáží vytvořit velice pevný stisk. Silným stisknutím zobáku mohou rozlousknout ořech nebo přeštípnout drát. Horní čelist není pevně spojená s lebkou, může se pohybovat nahorů a dolů, spodní část se může pohybovat i do stran. Obě strany zobáku jsou spojeny silným kloubem, který se nachází pod očima . Uvnitř zobáku se nachazí silný masitý jazyk, který je velice pohyblivý. Papoušci s ním mohou vybírat rozlousklé ořechy i nektar z květu.
Peří a nohy
Papoušky proslavilo především jejich peří které je velmi berevné a tuhé. Každý papoušek má jiné barvy se kterými se stává originálním. Papoušci mají peří v dobré kvalitě proto, že o něj deně pečují. Uhlazují ho , protahují v zobáku a nášejí na něj pudr, který se utváří v pudrotvorném peří
papoušci mají stavbu peří stejnou jako ostatní ptáci.
Noha papoušků je nástroj který ptáci využívají velmi často. Běhák je silný značně otačívý. Dva prsty směřují dopředu dva dozadu. Pomocí noh sedí uchopují do nich předměty, s kterými si hrají a nebo je okusují. Nohy také slouží k přidržení potravy. (což je v u jiných ptáků neobvyklé)
Rozmnožování
Papoušci žijí v párů, který má mezi sebou velmi silné pouto. Probírají si navzájem peří společně se krmí a spí spolu schoulení. Pokud jeden z jedinců umře zůstávají živí jedinci po zbytek života sami. Mimo dobu hnízdění se někteří papoušci sdružují do hejn, kde se však páry nerozdělují.
Papoušci ve volné přírodě hnízdí pouze v období deštů, kdy je dostatek potravy pro uživení mláďat. V rozmnožovacím období se ptáci navzájem čistí vydávají různé zvuky a dělají i další neobvyklé projevy .Tato milostná předehra se u ptáků nazývá Tokání a slouží k naladění obou jedinců k páření. ptáci hnízdí většinou v dutinách stromů kde si samička nanosí piliny kusy dřev a ruzné listí jako podložku hnízda.po upravení hnízda nastává páření keré je u každých papoušků jiné. několik dní po páření snášejí papoušci 1 -8 vajíček (u každých papoušků jiné). Mláďata se líhnou holá a slepá. Papouščí rodiče je krmí kaší z volete i několik týdnů po opuštění hnízda
To je vše k tomu alespoň základnímu seznámení s papoušky.
Milostný pár Ara Ararauna
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz