Agapornis
Agapornis
Papoušíci čili agapornisové jsou malí papoušci, žíjící především v Africe ve státě Tanzanii jihovýchodně od Viktoriinina jezera. Žíjí podél jezer a řek, kde mají dostatek vody. Chovají se stejně jako všichni ostatní papoušci. Žíjí v páru,mají bílá vejce a jsou nádherně pestře zbarvení. papoušíci jsou zařazeni do řádu papoušci(Psittacifomers) v nížším oddělení papouškovití, a do vlastního rodu papoušíci (Agapornis) .
Výskyt: Afrika stát Tanzanie jihovýchod od Vyktorinina jezera
Povaha: Přes veškerou přátelskost a nežnost jsou papoušíci vznětlivý bojovníci, tvrdí a nelítostní, jde-li o zahnání vetřelce. Potyčky se většinou v manželském páru odehrávají šermování zobáky. Cizí vetřelce zahánějí agapornisové křídly a natahováním zobáku. Jinak jsou tito papoušci přátelští a jejich celkové chování i vůči sobě ja považováno za dobré.
krmení: papoušky krmíme směsí pro agapornise, která se skláda z slunečnicových semínek, prosa, obílí, lesknice, atd...
Papoušíci mají také rádi různé doplńky jako třeba ovoce, naklíčené zrní .zelené krmení atd..
( O krmení papoušků se zmíníme v jiné kapitole)
Hnízdění : hnízdění papoušíku je zajímevé tím že samičky si v budce staví hnízdo, které vytváří z větviček stonků trávy atd.. Z těchto materiálů vytváří chuchvalec, do kterého snaší samička 4-5 bílých vajíček. na vajíčkách sedí pouze samička.
Z budky vylétá pouze aby se protáhla, nebo se vyprázdnila. Sameček má nastarostíi krmení samičky a později i mladých. Za
22 -25 dní se začínejí líhnout holá a slepá mláďata. Po opuštění budky se stáva, že samec je vůči svým mladým agresinví a je tedy nutné mlá´data přemístit.
Zvláštní otázky: Teplota: nejlepší kolem 10 C
Agresivita: nijak moc velká
Život: nejlepší v páru i v malé skupině
papoušík fischerův Papoušík Škraboškový
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz