Krmení
Krmení
Krmení papoušků patří k jedné ze základních činností každého chovatele. V přírodě si pták získává potravu sám v zajetí mu ji musí obstarat lidé.zaléží tedy jen na nás jakou stravu budeme papoušků dávat a jakou jim dopřejeme pestrost stravy.
a) Zrniny
Krmení zrninami je nejvíce rozšířený způsob výživý papoušků sklády se většinou z několika druhů smíchaných navzájem. zde si uvedeme příklady:
-Slunečnice černá a žíhaná
-proso senegalské
-proso červené
-loupaný i neloupané obilí
-pohanka
-kardi
-žluté proso
Směs těchto semen si můžeme namíchat libovolně sami a je tedy zbytečné uvádět nějaký poměr.
B) zelené krmení
Zelené krmení obsahuje důležité vitamíny a minerály , bez kterých by se papoušci nemohli zravě vyvíjet. Jsou tedy důležitou součástí potravy ptákům je podáváme vždy čerstvé, umyté a dáváme jim jen ty rostliny, které bezpečně známe,a sbírané min 70 m od silnice ( jinak obsahují jedovaté kovy prach atp..). Zelené krmení dělíme na kulturn plodiny:
-nezralá kukuřice
-Pšenice mléčné zralosti
A pak rostliny, které řadíme mezi plevele
-čekanka obecná
-pampeliška lékařská
-Kokoška pastuší tobolka
C)Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina jsou důležité proto, že obsahují mnoho vytamínů a minerálů.Papouškům podaváme jen chemicky neošetřené ovoce, nebo zeleninu. ovoce vždy umyjeme, rozkrájíme a podáváme ptákům. Ovoce musí být rychle zkrmené protože se rychle kazí. papoušci ale většinou ovoce a zeleninu milují a proto ji zkonzumují velmi rychle.
mezi podávané ovoce a zeleninu patří:
-Sálát Locika
-Jablko
-Meruňka
-Mrkev
-Okurka
-Banán
-Citrusy
-Hrušky
!!!! Nikdy nepodávejte avokádo protože je pro papoušky toxické !!!
Ovoce rozkrájejte jen tolik abyste ho stihli zkrmit.
D Minerály a Vitamíny
V životě papouška hrajou tahle dva prky velmi důležitou roli. Podávání minerálních přípravků pomáha udržet ptáky v perfektní kondici i v zimním období.Vitamíny si papoušci nedokáží vytvořit sami a je proto nutné podávat jim je uměle. Vitamíny a Minerály si však mohou papoušci získat z předešlích částí krmení a tudíž se zaměříme rovnou na vitamíno minerální prostředky:
-sépiová kost- zdroj Ca (vápník)
-dřevěné uhlí - Váže přebytečné plynÿ v zažívacím ustrojí ptáků a obsahuje minerální látky P,K,Ca (Fosfor,Draslík,Vápník)
-písek. důležitý pro rozmělńování potravy
Nutri-mix- obsahuje všechny vitamíny i minerály
Důležité minerály: Vápník, Fosfor, Zinek, Draslík, Chlor, Uhlík, Železo, měď,...
vitamíny:A,B2,B5,B12,B6,C,D,D2,E,K,H a další minerály a stopové prvky.
Speciální krmiva
Mezi speciální krmiva zařadím ty, která se napodávají obvykle :
Krmiva živočišného původu:
Krmiva živočišného původu jsou důležitá hlavně v období hnízdění a v jeho průběhu. tyto látky si pták neumí vytvořit a proto je nutné mu je dodávat. Krmiva živočišného původu jsou také důležitá pro ptačí organismu a jeho vývoj. mezi živočišné látky patří:
- Bílkoviny
- cukry
- tuky (živočišné)
Tyto látky lze podávat ptákům pomocí vaječné michanice která se zkláda z:
Nastrouhaných natvrdo uveřených vajec
Nastrouhané zeleniny (mrkev jablko)
piškotů
tvarohu
zeleného krmení (nasekaného)
Vitamíno minerálních prostředků
Všechny tyto složky promíchejte a zahustěte strouhankou dokud nevznikne tuhá hmota.ptákům ji podávejte vždy čerstvou do samostatných misek
Naklíčené zrní
Naklíčené, nabo námečené zrní. Je krmivo, které dáváme papouškům většinou před hnízděním protože obsahuje zvýšené množství vitamínu hlavně vitamín E, který je důležitý pro páření a oplození vajec. Naklíčit se dají skoro všechny zrniny (oves,obilniny,slunečnice...).Mimo dobu hnízděni ptákům podáváme maximálně 1x za 14 dní.
Namáčet zrní můžeme takto:
Na železné sítko dáme požadované množství zrní. Propláchneme ho pod vlažnou vodou a dáme ho na 12 hodin do misky s teplejší vodou. Po dvanácti hodinách zrní výjmeme trochu necháme oschnou a zkrmujeme.
Nakličování zrní:
Nakličovaní má stejný průběh jako máčení jen s tím rozdílem že jej místo 12 hodin ponecháme ve vodě 24 hodin po této době necháme zrní na vlhkém hadříku asi 12 hodin. Po vytvoření asi 2 mm ktrátkých klíčků zrní osušíme a zkrmujeme. Pří naklíčovaní se zvětšuje hodnota vitamínů až o 2000 %.

Slunečnice
senegalské proso
Pohanka
oves
Kukuřice
Pšenice
Čekanka obecná
Smetánka Lékařská (pampeliška)
Kokoška pastuší tobolka
Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz